سه‌شنبه, 26 تیر 1397

 

مدیر مطالعات منابع آب شرکت آب منطقه‌ای اصفهان :

 

راه نجات حوضه زاینده رود مدیریت یکپارچه است

مدیر مطالعات منابع آب شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با تأکید بر این که راه نجات حوضه زاینده رود از شرایط حاضر مدیریت یکپارچه منابع آب در حوضه است ،گفت: با توجه به افزایش سه برابری جمعیت در چهار دهه اخیر سرانه منابع آب تجدیدپذیر به‌ شدت کاهش پیدا کرده است ونیاز است تمامی ارگان‌ها و ذی‌نفعان دست‌به‌دست هم دهند تا مدیریت یکپارچه در حوضه زاینده‌رود فراهم شود.  

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای اصفهان، مهندس غلامحسین حیدرپور در نشست اطلاع‌رسانی پروژه مدیریت یکپارچه منابع آب زاینده‌رود که روز سه شنبه بیست و یکم شهریور ماه در محل سالن اجتماعات این شرکت ، برگزار شد؛ افزود: در سال‌های اخیر بحران آب باعث ایجاد پسامدهای خشکی، فرونشست دشت‌ها، کاهش کیفیت منابع آب و خشکی تالاب گاوخونی شده است، به همین دلیل نیازمند یک مدیریت یکپارچه و بدون رویکرد بخشی‌نگری به این موضوع مهم هستیم.

وی خاطر نشان کرد : جمعیت در چهار دهه اخیر سه برابر شده در نتیجه سرانه منابع آب تجدید پذیر به شدت کاهش پیدا کرده است، تا جایی که در حال حاضر به ازای هر نفر کمتر از هزار مترمکعب آب وجود دارد و دچار تنش آبی شده‌ایم. بحران آب باعث ایجاد پسامدهای خشکی، فرونشست دشت‌ها، کاهش کیفیت منابع آب و خشکی تالاب گاوخونی شده است، به همین دلیل نیازمند یک مدیریت یکپارچه و بدون نگاه بخشی‌نگری به این موضوع مهم هستیم.

مدیر پروژه مدیریت یکپارچه منابع آب زاینده‌رود  ، ادامه داد: عوامل مختلفی در این تنش آبی دخیل هستند که از جمله آن می‌توان به رشد و توزیع نامتناسب جمعیت در دهه‌های اخیر، کشاورزی ناکارآمد، سوءمدیریت اقتصادی و اجتماعی، خشکسالی در حوضه زاینده‌رود و تفکر بخشی نگری و ازهم‌گسیخته حوضه آب اشاره کرد.

حیدرپور با اشاره به اینکه مدیریت بخشی دیگر پاسخگو نیست عنوان کرد: منابع آب زاینده رود تأمین کننده مصارف آب شرب و شهری، کشاورزی، صنعت و محیط زیست است ؛ به همین دلایل مهم نیاز است تا  همه ارگان‌ها و ذی‌نفعان دست‌به‌دست هم بدهند تا به منظور مدیریت یکپارچه منابع آب در سطح حوضه بتوان اقدامات لازم صورت گیرد.

وی درباره مدیریت یکپارچه منابع آب گفت: از سال 1992 راهکاری بین‌المللی در سازمان ملل برای توسعه مدیریت آب، خاک و منابع مربوطه به‌منظور به حداکثر رساندن رفاه اقتصادی و اجتماعی به‌صورت عادلانه، بدون به خطر انداختن اکوسیستم‌های حیاتی ایجاد گردید.

مهندس عباس کاظمی ، دبیر پروژه مدیریت یکپارچه منابع آب زاینده‌رود ، هم چنین درباره پروژه توضیح داد: این پروژه با حمایت مالی وزارت علوم و تحقیقات کشور آلمان در پی تفاهم‌نامه‌ای در سه مرحله در حال اجراست که مرحله اول آن در سال 1394 به اتمام رسیده است و مرحله دوم آن در سال 97 به انجام خواهد رسید.

 

منبع خبر: