سه‌شنبه, 28 اسفند 1397

 

 

کاهش 70 درصدی حجم آب سد زاینده رود اصفهان

حجم آب سد زاینده رود70درصد کاهش یافت .  

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای اصفهان ، نهم خرداد ماه معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان با اعلام این خبر ، گفت : حجم ذخیره سد زاینده رود هم اکنون 305 میلیون متر مکعب است . این میزان در سال گذشته 414 میلیون متر مکعب بدون در نظر گرفتن آب رها شده جهت کشاورزی اصفهان بوده و میانگین دراز مدت آن یک هزار میلیون متر مکعب می باشد که حجم کنونی سد نسبت به سال گذشته و میانگین دراز مدت  به ترتیب 26 و 70 درصد کاهش را نشان می دهد .

حسن ساسانی با اعلام اینکه بارش ها ی ایستگاه چلگرد مربوط به حوضه آبریز زاینده رود از ابتدای سال آبی جاری تا کنون، 758 میلی متر بوده است ،  افزود: این رقم در سال گذشته یک هزار و 400میلی متر و متوسط بلند مدت آن یک هزار و 403 میلی متر بوده است و علی رغم بارش های خوب اردیبهشت ماه در کل بارش ها کاهش چشمگیری داشته است، به طوری که حاکی از کاهش 45 درصدی نسبت به بارش سال گذشته و دراز مدت  است.

ساسانی تصریح نمود : حجم آب ورودی به دریاچه سد زاینده رود از ابتدای سال آبی جاری 398 میلیون متر مکعب بوده است که در سال گذشته این میزان 945 و میانگین دراز مدت آن 993 میلیون متر مکعب بوده است که به ترتیب نشان دهنده ی کاهش 57 و 59 درصدی است .

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان با تأکید بر تداوم شرایط بحرانی علی رغم بارش های ماه گذشته ، گفت : در حال حاضر خروجی آب از سد زاینده رود صرفاً به تأمین آب شرب اصفهان بزرگ اختصاص دارد و آمار موجود به منزله هشدار جدی به تمام مشترکین جهت مصرف بهینه آب می باشد.

منبع خبر: