یکشنبه, 6 مهر 1399
 |  رنگ  |  + . -
ADA
بستن این پنجره
این سایت مطابق با استاندارهای ADA برای نابینایان مناسب‌سازی شده و سازگاری این استاندارد در بخش‌های مختلف لحاظ گردیده است.
بستن این پنجره
گردشگری1399
سال جهش تولید
رودخانه زاینده رود1398
آب نگین هستی
آب کیمیای هستی
السلام علی الحسین    و علی علی ابن الحسین    و علی اولاد الحسین    و علی اصحاب الحسین
السلام علیک یا اباعبدالله الحسین
فرارسیدن ایام سوگواری سید شهیدان عالم حضرت اباعبدالله الحسین(علیه السلام) تسلیت باد
محرم
محرم 2

سیستم اطلاعات جغرافیایی

برای اولین بار در اواسط دهه 1960 میلادی در ایالات متحده کار بر روی اولین سیستم اطلاعات جغرافیایی آغاز شد. در این سیستم­ها عکس­های هوایی، اطلاعات کشاورزی، جنگلداری، خاک، زمین شناسی و نقشه­ های مربوطه مورد استفاده قرار گرفتند. در دهه 1970 با پیشرفت علم و امکان دسترسی به فناوری­های کامپیوتری و تکنولوژی­های لازم برای کار با داده­های مکانی، سیستم اطلاعات جغرافیایی یا GIS، برای فراهم آوردن قدرت تجزیه و تحلیل حجم­های بزرگ داد­های جغرافیایی شکل گرفت. دردهه­ های اخیر به سبب گسترش تکنولوژی­های کامپیوتری، سیستم­های اطلاعات جغرافیایی امکان نگهداری به روز داده­های زمین مرجع و نیز امکان ترکیب مجموعه داده­های مختلف را به طور موثر فراهم ساخته­ اند.

سیستم اطلاعات جغرافیایی  یا Geoghraphic Information System ، یک سامانه رایانه متشکل از سخت افزار، نرم افزار، داده، کاربر و روش ها است که قادر می­باشد داده­های مکان دار را به طور رقومی کسب، نگهداری، بازیابی، مدلسازی و تجزیه و تحلیل نموده و به طور متنی و گرافیکی ارائه نماید. در یک سیستم اطلاعات جغرافیایی منظور از جغرافیایی (Geographic) موقعیت موضوع­های داده­ها، برحسب مختصات جغرافیایی (طول و عرض) آنها است،اطلاعات (Information)  برای ارائه دانسته های مفید، نه تنهابه صورت نقشه‌ها و تصاویر رنگی بلکه بصورت گرافیک­های آماری، جداول و پاسخ­های نمایشی متنوعی به منظور جستجوهای عملی سازماندهی می شوند، سیستم (System) نیز نشان دهنده این است که  از چندین قسمت متصل و وابسته به یکدیگر برای کارکرد­های گوناگون، ساخته شده است. شکل زیر لایه های اطلاعاتی مختلف را در یک سامانه اطلاعات جغرافیایی به صورت شماتیک نشان میدهد(بیشتر)