چهارشنبه, 12 آذر 1399
 |  رنگ  |  + . -
ADA
بستن این پنجره
این سایت مطابق با استاندارهای ADA برای نابینایان مناسب‌سازی شده و سازگاری این استاندارد در بخش‌های مختلف لحاظ گردیده است.
بستن این پنجره
مسابقه نقاشی
میلاد امام زمان(عج)
سال جهش تولید
رودخانه زاینده رود1398
آب نگین هستی
آب کیمیای هستی

سیستم اطلاعات جغرافیایی

برای اولین بار در اواسط دهه 1960 میلادی در ایالات متحده کار بر روی اولین سیستم اطلاعات جغرافیایی آغاز شد. در این سیستم­ها عکس­های هوایی، اطلاعات کشاورزی، جنگلداری، خاک، زمین شناسی و نقشه­ های مربوطه مورد استفاده قرار گرفتند. در دهه 1970 با پیشرفت علم و امکان دسترسی به فناوری­های کامپیوتری و تکنولوژی­های لازم برای کار با داده­های مکانی، سیستم اطلاعات جغرافیایی یا GIS، برای فراهم آوردن قدرت تجزیه و تحلیل حجم­های بزرگ داد­های جغرافیایی شکل گرفت. دردهه­ های اخیر به سبب گسترش تکنولوژی­های کامپیوتری، سیستم­های اطلاعات جغرافیایی امکان نگهداری به روز داده­های زمین مرجع و نیز امکان ترکیب مجموعه داده­های مختلف را به طور موثر فراهم ساخته­ اند.

سیستم اطلاعات جغرافیایی  یا Geoghraphic Information System ، یک سامانه رایانه متشکل از سخت افزار، نرم افزار، داده، کاربر و روش ها است که قادر می­باشد داده­های مکان دار را به طور رقومی کسب، نگهداری، بازیابی، مدلسازی و تجزیه و تحلیل نموده و به طور متنی و گرافیکی ارائه نماید. در یک سیستم اطلاعات جغرافیایی منظور از جغرافیایی (Geographic) موقعیت موضوع­های داده­ها، برحسب مختصات جغرافیایی (طول و عرض) آنها است،اطلاعات (Information)  برای ارائه دانسته های مفید، نه تنهابه صورت نقشه‌ها و تصاویر رنگی بلکه بصورت گرافیک­های آماری، جداول و پاسخ­های نمایشی متنوعی به منظور جستجوهای عملی سازماندهی می شوند، سیستم (System) نیز نشان دهنده این است که  از چندین قسمت متصل و وابسته به یکدیگر برای کارکرد­های گوناگون، ساخته شده است. شکل زیر لایه های اطلاعاتی مختلف را در یک سامانه اطلاعات جغرافیایی به صورت شماتیک نشان میدهد(بیشتر)