سه‌شنبه, 30 بهمن 1397

 

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای اصفهان :

 

حداقل آب باغ ها تأمین می شود

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای اصفهان از تأمین حداقل آب مورد نیاز باغ ها خبر داد .  

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای اصفهان ، مسعود میرمحمد صادقی ششم خردادماه در شورای حفاظت از منابع آب استان اصفهان، ورودی آب به سد زاینده رود در سالجاری را یک سوم سال های قبل ارزیابی کرد و گفت: آب بخش کشاورزی نزدیک صفر است و بخشی از آب مورد نیاز باغ ها نیز باید از منابع زیرزمینی تامین شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اصفهان خاطر نشان کرد: به منظور تأمین مطمئن آب شرب ساکنان شهرها و روستاهای استان اصفهان در فصول گرم امسال محدودیت برداشت بین سد زاینده رود و سد چم آسمان که محل برداشت آب شرب اصفهان است ، اجرا می شود.

میرمحمد صادقی با تأکید بر این که دراین راستا جهاد کشاورزی، شرکت توزیع برق و آب منطقه ای استان برنامه منظمی را اجرا می کنند، تصریح کرد: مشابه این برنامه نیز طبق مصوبه شورای هماهنگی حوزه ی آبریز زاینده رود برای کشاورزان منطقه بالادست اصفهان در استان همجوار تدوین می گردد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اصفهان افزود: بر این اساس مقرر شده است که حداقل آب مورد نیاز باغ ها در یک برنامه زمان بندی شده با باز و بسته کردن انهار سنتی و همچنین قطع و وصل پمپاژهایی که از رودخانه برداشت می کنند ، تامین شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اصفهان حجم ذخیره سد زاینده رود را هم اکنون 299 میلیون متر مکعب اعلام نمود و خاطر نشان کرد : پیش بینی ها برای ورودی نهایی سد در سال جاری 380  میلیون متر مکعب است و این رقم در سال گذشته 1200 میلیون متر مکعب بوده که حجمی کمتر از 25درصد سال گذشته را نشان می دهد.

طی سی سال گذشته افزایش دما در منطقه کوهرنگ سبب کاهش چشمگیر ذخیره برف منطقه شده است به طوری که درسال 96 فقط سه سانتی متر برف به ثبت رسیده است ، این مقدار در سال نود و پنج ،  79 سانتی متر و در میانگین بلند مدت عدد 100 سانتی متر را نشان می دهد .

 

منبع خبر: